Karkulčiny stránky

Tak tohle jsou stránky pro všechny prasečí kamarády!!

2.díl-Co byste měli vědět, když si přinesete domů prasátko

Díl druhý – Co byste měli udělat, když si domů přinesete prasátko.
Malé prasátko byste si měli od chovatele odebrat minimálně ve stáří osmi týdnů. Prasátka přinesená od matky dříve zaprvé nemají plně vyvinut termoregulační systém a při nižší teplotě, než je 25 stupňů celsia, hrozí hypotermie, která může mít za následek i úhyn, a za druhé, ze zkušeností majitelů je zřejmé, že u prasátek odebraných příliš brzy se mohou projevit poruchy chování. Každé prasátko, i to, které bude žít na zahradě nebo střídavě v domě a na zahradě, nechte prvních pár týdnů doma. Lépe si na sebe zvyknete a prasátko se dobře socializuje. V prvních týdnech si ovšem udělejte dostatek času, abyste s prasátkem byli co nejvíce.
Pro příchod nového člena rodiny si připravte dostatečně velký pelíšek (nezapomeňte na to, že prasátko poroste), misku na pití a misku na krmení, dostatek jednorázových podložek pod pacienty (nebo krabici s kočkolitem), na které se bude prasátko chodit venčit a nějaké ty pamlsky. Jako pelíšek se v prvních dnech nejlépe hodí kočičí iglú nebo otevřená přepravka pro zvířata, aby se prasátko mohlo v pelíšku schovat jako v boudě. S pamlsky je to jednoduché, protože jak jsme již zmínili v předchozím dílu, prasátka mají neustále chuť k jídlu, takže postačí usušené velmi malé kousky celozrnného pečiva, jablíček, mrkve nebo jiné zeleniny. Dále můžete mít připraven pro prasátko postroj a vodítko. Obojek není vhodný, prasátka si na něj hůře zvykají a snadno se z něj vyvlékají. Co se týká krmení, budete potřebovat dostatek zeleniny, ovoce a nějakou komplexní krmnou směs. 
Jak jsme se již zmínili, snažte se s prasátkem trávit co nejvíce času. Přistupujte k němu klidně, nekřičte a v případě, že ve společné domácnosti žijí děti, vysvětlete jim, že prasátko není hračka. Jestliže nebudete chtít, aby s vámi prasátko spalo společně v posteli, nedovolte mu to, ani když je malinké! Moc se nám líbí elektronický překlad stránek jednoho útulku pro prasátka ve Spojených státech: „Jakmile vaše prase zaujme rodinná pohovka, už nikdy dolů!!!!“. Uvědomte si, že prasátko může dorůst do rozměrů velkého psa a věřte, že s takovým se v běžné posteli spí velmi obtížně. Oslovujte prasátko jeho jménem, nabízejte mu pamlsek a jakmile k vám přijde, podejte mu ho a opatrně hlaďte prasátko po bříšku. Prasátka to mají velmi ráda a za chvíli si pro pamlsek a hlazení budou chodit sama. Nekrmte prasátko u stolu, nebo u kuchyňské linky!!!! Už nikdy byste se v klidu nenajedli a ani neuvařili. Při žebrání jsou prasátka velmi neodbytná, šťouchají rypákem a někdy i štípou zoubky! V případě, že máte jiná domácí zvířata, zvykejte je na sebe postupně a nenechávejte je zprvu společně bez vaší přítomnosti.
Hygieně naučíte prasátko velmi rychle. Nejlepší je, když se prasátko bude chodit venčit ven jako pes. Ze začátku ale počkejte, až se prasátko někde v bytě vyvenčí, moč vysajte zdravotní podložkou pod pacienty a podložku umístěte na místo prasátku dostupné. Jakmile se prasátko probudí nebo nají, dejte ho na podložku a čekejte, až se vyvenčí. Odměňte ho pamlskem a podrbáním bříška. Za krátko se prasátko bude venčit na podložce automaticky. Vždy ho nezapomeňte odměnit! Jakmile začnete s prasátkem chodit pravidelně ven, můžete podložku zrušit. Prasátko se samozřejmě může venčit i na kočičí záchod, ale toto řešení není šťastné, protože stejně je třeba s prasátkem chodit na pravidelné vycházky, aby mělo dostatek pohybu a zbytečně nepřibývalo na váze. Ubude vám tedy starost s nákupem steliva a čištěním kočičího záchodu.

Nežli vyrazíte s prasátkem ven, musíte ho přivyknout na postroj a vodítko. Začněte s tím, až se vás prasátko nebude bát, bude za vámi běhat pro pamlsky a pro podrbání. Při mazlení navlékněte prasátku postroj přes hlavu, ale nezapínejte ho. Nechte prasátko s postrojem běhat přibližně deset minut, prasátko chvalte, podejte mu pamlsek a drbejte ho. Každý další den prodlužujte dobu po kterou bude mít prasátko postroj na krku a přibližně za týden postroj zapněte, ale neutahujte. Další týden k postroji připněte vodítko, které zprvu necháte prasátkem tahat za sebou. Po té vodítko držte a zkoušejte s prasátkem chodit. Jakmile bude pro prasátko držení na vodítku přirozené, nebude se snažit vyvlékat a utíkat, můžete vyrazit ven. I pro prasátka, která budou žít v budoucnu střídavě v domě a venku, nebo výhradně venku, je důležité zvyknout je na vodítko. Budete to potřebovat při návštěvách veterináře a podobně.

Dalším důležitým úkolem je zajistit vaši zahradu tak, aby nebyla prasátku nebezpečná. Velký pozor je třeba dát jako u každého jiného zvířete nebo i malého dítěte na bazén. Prasátka sice umí plavat, ale výstupy z většiny bazénů jsou pro prasátko nepřekonatelné!!! Přístup k bazénu tedy důkladně zajistěte!!! Podívejte se na naše stránky www.prasatkovdomacnosti.cz do odkazu Důležité informace – jedovaté rostliny a pakliže některé z uvedených rostlin máte na vaší zahradě, zabezpečte je tak, aby se k nim prasátko nedostalo, nebo je darujte někomu z přátel. Zejména se jedná o Azalky, Oleandry, Tisy atd.

Co se týká preventivní veterinární péče, zajistěte si kontakt na některého z veterinářů, kteří jsou odborníky na choroby prasat, nebo se prasátkům delší dobu věnují. Jejich databáze je zveřejněna na našich stránkách v rubrice veterinární péče. Veterinárního lékaře kontaktujte hned, jak na vás bude prasátko zvyklé a domluvte si s ním návštěvu. Je třeba prasátko naočkovat proti července prasat. Toto očkování nepodceňujte!!! Červenka je sice léčitelná, ale velmi vážná choroba a i když s vámi bude prasátko žít v městském bytě, může se nakazit prostřednictvím hmyzu!

V poslední době zjišťujeme, jak důležité je prasátko registrovat v databázi prasátek chovaných jako domácí mazlíček. Jak jsme již psali v předchozím dílu, všechna prasátka jsou z hlediska legislativy zvířaty hospodářskými. Taková zvířata musí být označena. Hospodářský zákon nařizuje prasata označovat tetováním do ušního boltce. Téměř všichni si ale pořizujeme prasátka neoznačená tudíž legislativně takzvaně- neznámého původu. Takovým zvířatům hrozí ze strany kompetentních úřadů velké nebezpečí. Našemu sdružení se podařilo sjednat domluvu ze Státní veterinární správou o vedení evidence prasátek chovaných jako domácí mazlíček a jejich označení identifikačním čipem, tak jak je to běžné u psů a koček. Takto označená prasátka již nejsou zvířaty neznámého původu a jejich databáze je zveřejněna na našich stránkách i na stránkách státní veterinární správy, kde je pravidelně aktualizovaná. V minulosti se nám nikomu nestalo, že bychom se setkali s problémem zjišťování původu prasátka. Jenže tím, jak přibývá prasátek mazlíčků, přibývá i problémů. Řešili jsme již situaci, kdy prasátko neúmyslně poranilo dítě, do případu se zapojili úředníci a po původu prasátka pátrali. Často se nám také stává, že rýpaví sousedé píší stížnosti na chování prasátek v obytných domech a zase se do případů vkládají úředníci. V těchto případech je registrace důležitá. Mimo jiné s registrovaným prasátkem můžete volně cestovat v rámci České republiky. V neposlední řadě je přínosem registrace i to, že identifikační čipy jsou registrovány na Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s. a všechny útulky, veterinární správy a jejich inspektoráty o existenci našeho sdružení díky dopisu Státní veterinární správy ví a při výskytu ztraceného prasátka s naším sdružením spolupracují. V nedávné době jsme takto našli majitele nalezené prasečí slečny Míny. Více se o registraci dozvíte na našich stránkách.   

Závěrem druhého dílu pár slov o krmení. Hlouběji se tomuto tématu budeme věnovat v příštím dílu.

Prasátko zprvu krmte syrovou zeleninou (mrkev, celer, petržel, rajčata, kedlubny, salátová okurka, saláty ledový, hlávkový nebo dubový), ovocem – v menším množství (jablka, hrušky, kiwi, banán – ten jen zřídka pro jeho vysokou kalorickou hodnotu). Pozor! Nikdy nedávejte cibuli, syrové brambory nebo aloe vera, tyto jsou pro prasátka jedovaté, nevhodná je také čokoláda a hrozinky!!! Dále prasátku podávejte komplexní krmnou směs. Nejvhodnější je prozatím směs, kterou pro naše sdružení vyrábí firma Dibag. Ostatní směsi pro miniprasátka dostupné na našem trhu jsou buď méně vhodné, nebo dokonce nevyhovující. Nezapomínejte také na přidávání vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Nejvhodnější je pro naše prasátka Roboran pro prasata.

Nakonec druhého dílu pro rozptýlení povídání prasátka Karkulky o tom jak přišla do Prahy :O)

Původně jsem myslela, že to bude nejhorší den v mém životě. Pěkně jsme se s bratříčky a sestřičkami tulili u mámy Megy v naší boudě, když přišla ta hodná paní, co nás chodila krmit. Odchytla mě, umyla, vypustila v domě do kuchyně a pořád někoho vyhlížela. Už byla tma, když se to stalo. Přijeli. Vůbec se mi nelíbili. On ke mně pořád čuchal, drbal mě a strkal si ruce do očí. Prostě cvok. Ona mě neustále tahala a líbala. Říkala jsem si, kdy už mě vrátí do naší boudy. Nevrátili. Místo boudy mě naložili do veliké bílé krabice na čtyřech kolech. Konec. Už nikdy neuvidím boudu. Krabice se rozjela. Asi za hodinu zastavili. On odešel. Onadrbala. Bylo teplo a tak sem si říkala, že to není zas tak špatný. Pak přišel a začali se dít věci. Přinesl něco, co se jmenuje tatranka a začal mě s tím krmit. Nikdy jsem nic tak dobrého nejedla. Ještě mě dal napít úžasné vody, co se jmenuje kofola. Začali se mi docela líbit. Pak jsme zase jeli. Usnula jsem. Zbudila jsem se až u nich v boudě. Bylo tam teplo, zabalili mě do peřiny a šoupli do postele. Přinesli banán a pacholíka. Pořád mě hladili a pusinkovali. Měla jsem jasno. Tady zůstanu! Jinak kofolu a tatranku už jsem nikdy víc nedostala.

 
Psi k nám oddaně vzhlížejí, kočky se na nás dívají svrchu, ale prasata na nás pohlížejí jako na sobě rovné. Winston Churchill